Polskie i polonijne biznesy w Chicago i okolicach
Strony rozrywkowe
Atrakcje turystyczne w Chicago

Nasze adresy

Znajdź informacje w naszym zbiorze:        
 

Migawki historyczne z Chicago

Alphonse Capone

Jednym z najsłynniejszych z przestępców w metropolii chicagowskiej był Al Capone. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Alphonse Capone. Sam często się nazywał Caponi. Urodził się 17 stycznia, 1899 roku na Brooklynie, w rodzinie ubogich, Włoskich imigrantów. Ojciec jego Gabriele Capone przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1894 roku wraz z zona Teresina, ktora spodziewała sie dziecka i dwojka małych dzieci. Ich 4 dzieckiem był Alphonse. Rodzina Capone, byla przecietna rodzina wlaska, ktora nie miala zadnych klopotów z prawem.

Więc, dlaczego Al Capone był inny i stał się jednym z najsławniejszych przestepców w Chicago? Głównym powodem tego było, że kilka bloków od rodziny Capone na Garfield Place, stał budynek, gdzie mieściła się główna siedziba przestepców, którą prowadził Johnny Torrio. Pan Torrio, był człowiekiem, którego każdy młody chłopak probówał naśladować. Al już jako młody chłopiec przyłączył się do jednego z ulicznych gangów. Jako nastolatek zaraził się syfilisem. Majac 19 lat poznal 2 lata starsza dziewczyne (Irladke) z ktora miał syna i sie ozenił. Pracował w barze, pozniej podja prace jako ksiegowy. Był madrym człowiekiem na ktorego pracodawca mogł liczyc. W 1920 roku po smierci swego ojca, spotkał sie z przestępca Johnny Torio, który zaproponował mu pracę dla Chcicagowskiego oszusta - Jima Colosimo, ktory był włascielem najpopularniejszego klubu nocnego "Colosimo Cafe" w Chicago. 22 letni Al Capone przyją ofertę i przyjechał do Chicago. Gdy Colosimo został zamordowany, władzę przejął Torio.
Al Capone został partnerem Torrio. Gdy ten cudem uniknął śmierci z rąk płatnego zabójcy wycofał się z interesu, Capone obją kierownictwo Chicagowskim światem przestępczym.


Na początku wszystko było po myśli Al Capone. Kupił sobie dom przy ulicy 7244 Prairie Ave., w którym zamieszkała jego rodzina oraz matka z rodzeństwem. Nowym sąsiadom mówił się jest sprzedawcą używanych mebli. Komisja do spraw przestępczości oszacowała jego dochody na 60 milionów dolarów, z czego 40 milionów miało pochodzić ze sprzedaży alkoholu. Władze federalne ustaliły natomiast dochody Capone na wysokości 120 milionów dolarów, w tym 75 milionów z przemytu alkoholu.


Al Capone nigdy publicznie nie okazywał uczuć, oraz uważał siebie za dobroczyńcę, czemu dał wyraz mówiąc: " Ktoś musi napoić spragnionych, dlaczego nie ja?". 
Później wykonywał coraz trudniejsze sprawy, za ktorymi wychodziły różne zatuszowane morderstwa. Sami mieszkańcy Chicago byli zmęczeni ciagłymi wydarzeniami śmiertelnymi.  Policja zaczeła robić dochodzenia i wiedziała, ze Capone jest winny, ale nie mogli mu jednak nic udowodnić. Przez 3 miesiące Capone ukrywał się w domu mieszczącym się w Chicago Heights oraz u przyjaciół w Lansing, Michigan. 300 tajnych policjantów szukało go w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz we Włoszech. Poźniej nie mogąc znieść ciagłego się ukrywania, postanowił skończyć z tym nielegalnym życiem. Calpone czuł się dumny ze swego włoskiego pochodzenia i postanowił zgłosić się do policji i z nimi rozmawiać. Obiecywał również fortunę pienieżną za puszczeniem go wolnym.W 1931 roku został osadzony w więzieniu w Atlancie, po tym jak uznano go za winnego oszustw podatkowych. 6 stycznia 1939 roku przeniesiono go do Federalnego Zakładu Karnego na Terminal Island, ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Stamtąd przeniesiono go do Liwisbergu, w Pensylwanii, skąd w listopadzie 1939 roku zwolniono go wcześniej za dobre sprawowanie.


Więzienie Alcatraz Federal Penitentiary (Associated Press)

Do końca życia pozostawał pod opieką żony. Zmarł 25 Stycznia 1947 roku, w Miami na Florydzie, wskutek udaru mózgu. Dziwnym zbiegiem okoliczności w tym samym tygodniu zmarł także Andrew Volstead - jeden z architektów ustawodawstwa prohibicyjnego, które w dużej mierze przyczyniło się do stworzenia imperium Ala Capone.