Polskie i polonijne biznesy w Chicago i okolicach
Strony rozrywkowe
Atrakcje turystyczne w Chicago

Nasze adresy

Znajdź informacje w naszym zbiorze:        
 

Migawki historyczne z Chicago

Historia Miasta

W 1673 roku po raz pierwszy odkryli to miejsce dwaj europejczycy: misjonarz - Jacques Marquette i podróznik - Louis Jolliet.

W 1779 roku osiedlil sie tutaj pierwszy mieszkaniec przyszłego miasta, murzyn - Jean Babtiste Point du Sable. Pochodził on z Sainte-Domingue (Haiti). Wybudował sobie dom nad rzeka i ożenił sie z lokalną indianką. Jean Babtiste Point du Sable był pierwszy pod kilkoma innymi względami. On to zawarł pierwsze małżeństwo w okolicy, zainicjował pierwsze wybory, a nawet pierwszy sąd. Ponieważ był on katolikiem, katolicyzm uznaje się za pierwszą religię obecną w Chicago.


Widok miasta oraz domu Jean Babtiste Point du Sable.


Chicago założone zostało 4 Marca, 1837 roku. Miasto to jest położone w centralnej części Stanów Zjednoczonych, na południowo-zachodnim brzegu jeziora Michigan. Mówi się o nim Wietrzne Miasto ze względu na prawie bezustanny wiatr wiejący od strony jeziora. Na okolice miasta mówi się "Chicagoland".

Sama nazwa miasta Chicago, prawdopodobnie pochodzi od slow indianskich "Checagou" lub "Eschikagou". Sam wyraz "Checagou"  znaczyl dla Indian wodz / szef. Wyraz "Eschikagou" znaczyl smierdzace miejsce, a w tym czasie byly  tutaj duze plantacje cebuli.   

Widok miasta - Indianie plynacy po jeziorze Michigan, 1831r.


Chicago choc ma krótką biografię, doznało już okresów świetności i upadku, przeżyło momenty wzniosłe i tragedie. Jedna z najwiekszych tragedii byl pozar.

W nocy z 7 na 8 października, 1871 roku, kilka minut po godzinie 9:00 wieczorem, w oborze za domem państwa O'Leary, którzy mieszkali pod adresem 13 DeKoven Street wybuchł  straszny pożar. Ogień szybko przerzucał sie na północ oraz wschód. Drewniane domy, sklepy oraz fabryki i zakłady były szybko pożerane przez ogień.

Pozar miasta - Pozar.


Nawet strażacy nie byli w stanie uporać się z ogniem, aż dopiero po dwóch dniach zaczął padać deszcz. 10 października 1871 roku ogień zgasł pozostawiając doszczętnie spalone miasto. Około 300 osob poniosło smierc w płomieniach, z ktorych spalilo sie okolo 50 polskich rodzin. Az 100,000 ludzi zostało pozbawionych dachu nad głowa, a wartość zniszczeń oszacowano na około 200 milionów dolarów. Po wiekszosci chicagowskich domów i fabryk zostały tylko gruzy.

Widok miasta dn.10 pazdz. 1871r. patrzac na polnocny-zachod od ul. Congress i Wabash 


Pożar ten był największą katastrofą w dziewiętnastym wieku i jest pamiętany i poruszany jako największe wydarzenie w historii miasta Chicago. Do dziś nie wiadomo dokładnie w jakich okolicznościach to się stało, ale prawdopodobnie za wybuch pożaru była odpowiedzialna krowa państwa O'Leary. 

Widok miasta - tuz po pozarze "Great Fire Chicago"

W tym czasie mieszkalo tutaj okolo 500 polskich rodzin. Naoczny swiadek Ks. Wincenty  Barzynski nt. tego pozaru napisal: "procz Sodomy, Gomory i zburzenia Jerozolimy swiat cos podobnego nie widzial. Bogu dziekujemy, ze nas wybawil od tej strasznej kary sodomskiej - tylko 50 familij polskich zgorzalo". General Kajsiewicz, takze naoczny swiadek pozaru, tak go w "Listach" opisal: "Gesi zachowaly Rzym -- krowa zgubila Chicago. Chlopak czeski doil krowe w oborze pelnej trasek. Krowa krecac sie przewrocila lampe i zapalily sie wory. Drewniane domki czeskie rychlo zgorzaly. Wiatr sie zmienil o pol do 10 i popedzil plomienie ku rzece i przeniosl je na rzeke do bogatej strony miasta miedzy dwoma ramionami rzeki i jeziorem".

Widok miasta - tuz po pozarze "Great Fire Chicago"


Miejsce to rozwija i rozwijało się szybciej jak inne miasta ze względu na jego położenie, gdyż leży ono na południowo-zachodnim brzegu jeziora Michigan w ujsciu rzeki Chicago, poprzez która ma połączenie kanałami z odleglymi portami Zatoki Meksykańskiej. Olbrzymie stacje kolejowe, byly polaczeniem ladowym. 

Widok duzej stacji kolejowej w miescie, 1860r.


Chicago jest jednym z najwiekszych miast w USA. Wedlug danych statystycznych z 2000 roku, mieszkalo tutaj okolo 2,896,016 Polakow / Amerykanow Polskiego pochodzenia. 
 

Widok downtown Chicago, 2000r.Wedlug historycznych ksiag i dokumentow, pierwszym Polakiem, ktory przyjechal do Chicago w 1837 r., byl kapitan John Napieralski. Znana rodzina Sadowski / Sadowsky byla juz w Ameryce od roku 1710, a w stanie Illinois jeden z synow, Jozef wedle listu J.J. Green'a z roku 1842 do "The American Pioneer", mieszkal w stanie Illinois, w powiecie Vermilion o kilka mil od Danville. Byl wiec on pierwszym znanym osadnikiem polskim w Illinois. A od roku 1850 bylo w naszym stanie Illinois az: 85 kosciolow polskich, 190 ksiezy polskich, 78 szkol polskich, 1,150 siostr polskich, 65,000 dzieci w szkolach polskich. Urzedowo bylo tutaj  173,007 Polakow. 

Liczebnosc Poloni wedlug statystyki "Census":
1860 r. - około 109 osób
1903 r. - około 250,000
2000 r. - około 950,000 w metropolii Chicago, 212,000 w mieście Chicago 
             (dane są zaniżone ponieważ Polacy nie chcą brać udział w spisie ludnosci "Census").

Polecamy:
Galerie Zdjec Chicago
Polonia w Chicago
Polonia w Chicago - Historia
Pozar opisany przez polskich ksiezy
Stare Mapy i Plany Chicago
Zdjecia Panoramiczne Chicago