Znajdź informacje w naszym zbiorze:        
 

Upowaznienia wysylane do Polski

I N F O R M A C J A dotycząca zniesienia wymogu legalizacji przez Konsulat Generalny RP.  
Nowe wymagania od 14 sierpnia, 2005 r:

Konsulat Generalny RP w Chicago ponformowal, iż Prezydent RP w dniu 15 października 2004 r. ratyfikował Konwencję znoszącą wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzoną w Hadze dnia 5 października 1961 roku (Dz. U. z 2005, Nr 112, poz. 938). Konwencja wchodzi w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 14 sierpnia 2005 r.

Stronami Konwencji jest 86 państw, w tym Stany Zjednoczone. Konwencja ta nakłada na Państwa-Strony wymóg zwolnienia z obowiązku legalizacji dyplomatycznej i konsularnej zagranicznych dokumentów urzędowych, w tym dokumentów sądowych, komorniczych, administracyjnych, aktów notarialnych, jak również dokumentów prywatnych podpisanych przez strony, a następnie poświadczonych urzędowo.

Konwencja nie obejmuje zakresem swojego działania dokumentów sporządzonych przez przedstawicieli dyplomatycznych lub urzędników konsularnych, jak również dokumentów administracyjnych, dotyczących bezpośrednio transakcji handlowych lub operacji celnych.

W miejsce legalizacji Konwencja wprowadza jednolite poświadczenie zwane APOSTILLE, dołączane do dokumentu lub umieszczane na samym dokumencie. Istotne jest przy tym, że dokument tak poświadczony może być bezpośrednio przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom Państw-Stron Konwencji z pominięciem dalszych legalizacji dokonywanych przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne.

W związku z powyższym Konsulat Generalny RP w Chicago z dniem 14 sierpnia 2005 r. zaprzestal dokonywania legalizacji dokumentów objętych zakresem działania Konwencji.

Strony Konwencji zobowiązane są do wyznaczenia urzędów i instytucji uprawnionych do wydawania Apostille.

Poniżej przedstawiamy listę urzędów uprawnionych do wydawania Apostille działających w naszym okręgu konsularnym:


Illinois

Office of the Secretary of State
17 N. State, Suite 1030 (10 pietro)
Chicago, IL 60602
Phone: (312) 793-2556
www.cyberdriveillinois.com/departments/index/divisions.html#notary
(dojazd kolejka, stacja Washington / tylko 1 blok od stacji)

Office of the Secretary of State
Department of Index
111 E. Monroe Street
Springfield, IL 62756
Phone: (217) 782-7017
www.cyberdriveillinois.com/departments/index/divisions.html#notary

...wiecej stanow, znajdziesz tutaj.

Co nalezy robic? 

Aby wyslac upowaznienie do Polski, nalezy udac sie do lokalnego notariusza publicznego, aby poswiadczyl Panstwa podpis. Przypominamy aby wziac ze soba dokument  tozsamosci, ze zdjeciem. Lokalni notariusze pobieraja bardzo niskie oplaty (od $0.00*/np. notariusz w banku do $5.00*).  

Nastepnie z podpisanym i podbitym przez notariusza publicznego juz dokumentem nalezy wybrac sie do biura uprawnionego do wydawania tzw. Apostille (wyzej wymienione biura w stanie Illinois), aby otrzymac poswiadczenie dokumentu, ktory zostal podpisany przez wybranego notariusza publicznego zarejestrowanego w tym stanie. Po prostu stan musi sprawdzic, czy wybrany przez panstwa notariusz publiczny posiada legalna pieczatke zarejestrowana w tym stanie. 

Bedac w biurze uprawnionym do wydawania Apostille, prosimy wypelnic krotki formularz, ktory znajduje sie na stoliku i po wypelnieniu go stanac w kolejce, aby oddac go wraz z dokumentem do weryfikacji. Kazdy formularz jest podbity pieczatka na ktorej widnieje data. Wiec nie mozna sobie go wziac do domu i wrocic nastepnego dnia.

Oto jak wyglada formularz uzywany w Chicago oraz jak nalezy go wypelnic:


Type of Document(s) to be Certified: (Rodzaj dokumentu, ktory jest weryfikowany)

_ Birth Certificates   (Metryka urodzenia)                      _ Divorce Decrees (Rozwod)
_ Death Certificates  (Metryka Smierci)                         _ Diplomas or Transcripts  (Dyplomy)
_ Marriage Certificates    (Metryka Slubu)                     _ Articles of Incorporation (Artykuly firm)
_ Adoption or Naturalization papers (Adopcja)             _ Other notarized documents (Inne dokumenty)

...nalezy zaznaczyc rodzaj dokumentu wybierajac wlasciwa opcje "x" . Jezeli jest to tylko upowaznienie lub oswiadczenie to zaznaczamy opcje:  x Other notarized documents (Inne dokumenty).

Customer Name (please print): ... nalezy wydrukowac Imie i Nazwisko
Address:                                  
... nalezy podac swoj adres
City, State, Zip Code:              
... nalezy podac miast, stan i kod pocztowy
Phone Number:                      
... nalezy podac numer telefonu

List the Country the documents will be going to (if more than one country please specify).
...nalezy wpisac kraj do ktorego ten dokument bedzie wysylany: Poland

______________________________________

Oplata za wydanie Apostille wynosi tylko $2.00*. 

Przyklad dokumentu Apostille, gdzie widnieje imie i nazwisko notariusza, numer dokumentu i podpis sekretarza stanu oraz wytloczona i  naklejona zlota pieczec (logo stanu):


Czasami w Polsce przedstawiciele biur nie sa jeszcze poinformowani o tym nowym prawie i nadal wymagaja od Polonii dokumentu potwierdzonego w Konsulacie RP i robia nam problemy. Prosimy poprosic przelozonego lub kierownika urzedu, ktory powinien o tym prawie wiedziec. 

* oplata moze ulec zmianie.

Jezeli masz pytania zwiazane z upowaznieniem lub inne pytania imigracyjne prosimy udac sie do Konsulatu Generalnego RP w Chicago, lub wejsc strone www.