Polskie szkoly sobotnie, organizacje studenckie, itp
Urzedy miejskie, sprawy emigracyjne, itp

Polskie i polonijne biznesy w Chicago i okolicach
Strony rozrywkowe


Nasze adresy

Znajdź informacje w naszym zbiorze:        


Prawo Jazdy -- Driver License: 

Po wydarzeniach 11 Wrzesnia 2001 na terenie Stanu Ilinois  nastapily zmiany w wydawaniu dokumentow uprawniajacych do prowadzenia pojazdow. Uchwalono ustawe stwierdzajaca, iz osoby ktore wjechaly do tego kraju legalnie, posiadaja paszport i wazna wize, maja prawo otrzymac prawo jazdy.  Wladze amerykanskie chca dokladnie wiedziec komu wydawane sa prawa jazdy.

Polskie prawo jazdy wazne w stanie Illinois.  Obcokrajowcy , w tym rowniez Polacy, posiadajacy wazny paszport i wazna wize moga prowadzic samochod w stanie Illinois na podstawie polskiego prawa jazdy. Oficjalnie zagranicze prawo jazdy jest legalnym dokumentem w stanie Illinois. Ale jest to nowe prawo w naszym stanie, wiec czasami policjant moze o tym nie wiedziec. Polecamy  o zapoznanie sie z komunikatem,  Polskiego Konsulatu Generalnego w Chicago  tutaj.

Amerykańskie prawo jazdy "Driver License"  można sobie wyrobić przebywając w USA na wizie turystycznej. Posiadacze waznych wiz turystycznych beda mogli otrzymac tymczasowe prawo jazdy tylko na okres waznosci wizy wjazdowej, która to zostaje scisle okreslona na formularzu I-94 otrzymanym od urzednika INS przy przekraczaniu granicy. Wiecej informacji znajdziesz na stronie Sekretarza Stanu Illinois (po angielsku): tutaj.  

Tymczasowe prawo jazdy mozna wyrobic tylko w 6 biurach  Illinois Secretary of State:

Prawa jazdy nie beda wydawane nielegalnym imigrantom. Wiecej informacji znajdziesz na stronie (po angielsku):        tutaj.

Amerykańskie prawo jazdy jest odpowiednikiem polskiego dowodu osobistego, dlatego musi zawierać podstawowy numer identyfikacyjny każdego obywatela i rezydenta USA tzn. numer ubezpieczenia społecznego (#SS) Social Security Number. 

Aby dowiedziec sie na temat Social Security, nacisnij    tutaj.

Potrzebne dokumenty:
Aby otrzymać prawo jazdy w USA niezbędne sa nastepujace dokumenty:
- dokument z podpisem np. paszport, 
- dokument ukazujacy date urodzenia np. metryka urodzenia,  formularz z INS, 
- udokumentowanie adresu zamieszkania np. okazanie  dwóch listów przysłanych na nazwisko ubiegającego się o prawo jazdy na adres, który podaje on jako adres zamieszkania (związane jest to z tym że w USA nie ma obowiązku meldunkowego a prawo jazdy ma wyszczególniony adres zamieszkania). W związku z tym warto, czasem jeszcze przez przyjazdem do USA zatroszczyć się o to aby na adres pod którym będziemy przebywać przyszły dwa listy na nasze nazwisko, pewna komplikacja może być związana z tym, że niektóre urzędy pocztowe wymagają aby zgłosić nazwisko osoby mieszkającej pod danym adresem bo inaczej listy na sam adres mogą nie przyjść, wymagane może być rówież przyklejenia kartki z imieniem i nazwiskiem danej osoby na skrzynce pocztowej.
- numer Social Security

Egzamin:
Aby otrzymac prawo jazdy na  samochod należy zdać egzamin, ktory sklada sie z dwoch czesci: teoretycznej (znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego) i praktycznej (jazda). Podręcznik jest dostępny rowniez w języku polskim, jak też egzamin tekstowy można zdawać w języku polskim. Ale nie mozna zdawac egzaminu w obcym jezyku na motocykl ani na prawo jazdy zawodowe (wylacznie po angielsku bez pomocy tlumacza). Amerykańskie przepisy ruchu drogowego są bardzo podobne do polskich ale są jednak drobne różnice, których trzeba się nauczyć. Wczesniej czeka nas obowiazkowa kontrola wzroku. 

Za egzamin nie pobiera sie zadnych oplat, placimy tylko za wydanie prawa jazdy (20$). Jezeli nie uda nam sie zdac egzaminu teoretycznego, to nie nalezy zalamywac rak, albowiem nastepne podejscie moze miec miejsce juz nastepnego dnia. Egzamin ten mozna zdawac wielokrotnie, wlasciwie az do skutku. Inaczej ma sie rzecz z egzaminem praktycznym, ten mozna zdawac tylko 3 razy, jesli nie uda nam sie go zdac za trzema podejsciami, to nie mozemy ponownie do niego przystepowac przez nastepny rok. Nalezy takze pamietac, iz po zdaniu egzaminu teoretycznego nie musimy od razu przystepowac do egzaminu praktycznego, mozemy poprosic o czasowe prawo jazdy (learning driver license) lub przyjsc za kilka dni i zdawac "jazde". 


Dokumenty do uzyskania prawa jazdy    (po angielsku), nacisnij      tutaj.

Lokalizacje biur w calym stanie Illinois  (po angielsku), nacisnij      tutaj.


Przepisy:

Przepisy w stanie Illinois sa regorystyczne.
Jezeli przekroczymy przepisy drogowe  wtedy policja może nas zatrzymać i zwykle bardzo dotkliwie sprawdzac oraz ukarać poprzez wystawienie mandatu lub zawieszenie naszego prawa jazdy. A przy braku waznego prawa jazdy, policja zabierze Cie na najblizszy posterunek policyjny i aby dokladnie sprawdzic i nalozyc kaucje. 
Wiecej dowiesz sie,                                        tutaj.Social Security i Prawo Jazdy w stanie Illinois

Posiadając Social Security Nubmer i Driver Licence możemy w Stanach Zjednoczonych zalatwic prawie wszystko, nawet przebywając tu nielegalnie. Jesteśmy traktowani, w większości spraw życiowych i biznesowych (firma, praca, kredyty)  prawie na równi z obywatelami USA. 

 
Tablice rejestracyjne w stanie Illlinois. Jezeli zamierzasz kupic sobie samochod w stanie Illinois, to musisz zamowic sobie standartowa tablice rejestracyjna, lub wybrac sobie za dodatkowa oplata tablice z napisem, imieniem, lub zamowic specjalna tablice np: na samochod stary ( antyk ) itp. Specjalne tablice maja dodatkowe oplaty, ktore przeznaczone sa na cele charytatywne. Przyklady takich tabliczek otrzymasz na stronie po internetowej angielsku wraz z wymaganymi oplatami.
Wiecej dowiesz sie (po angielsku),                 tutaj.


Ubezpieczenie na samochod w stanie Illinois. Aby jezdzic samochodem w  stanie Illinois wymagane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej. Mozesz to zrobic wybierajac sie do wybranych biur ubezpieczeniowych,  takich jak Allstate Insurance, State Farm, Faremers Insurance lub innych. Za brak ubezpieczenia samochodowego grozi utrata prawa jazdy i stanowej rejestracji samochodowej na trzy miesiące. Nowe przepisy pozwalają na odzyskanie prawa jazdy po wykupieniu ubezpieczenia i zapłaceniu dwóch kar pieniężnych:  $100 za odzyskanie prawa jazdy oraz $100 za odzyskanie tablic rejestracyjnych.

Przydane pytania i odpowiedzi dotyczace prawa jazdy w naszym stanie. 
Wiecej dowiesz sie,                                           tutaj.

W samym stanie Illinois znajduje sie ponad 130 lokalizacji biur.  
Lokalizacje biur  w Chicago i okolicy, nacisnij    tutaj.

Komunikaty:
Kary za Nalepki na szybach.
Przestroga dla kierowcow nie posiadajacych nalepek na szybach. Wladze miasta Chicago postanowily karac wlascicieli samochodow nie posiadajacych miejskich nalepek na szybach samochodow. Policja moze wyrywkowo sprawdzac samochody na wszystkich miejskich parkingach i wystawiac mandaty. Nalepki te nalezy wykupic do 30 czerwca (15 lipca termin). 

Zimowy zakaz parkowania
Przypominamy ze od 1 grudnia do 1 kwietnia,  obowiazuje zimowy zakaz parkowania. Prosimy wiec byc ostrozni parkujac swoj pojazd na ulicach Chicago.
[...wiecej]

Pasy bezpieczenstwa w stanie Illinois
Od 1 stycznia, 2002 w stanie Illinois obowiazują nowe ustawy prawne z których na uwagę zasługuje ta, mówiąca o nakazie używaniu pasów bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu przy transportowaniu młodzieży do lat 16. Do tej pory tylko w przypadku małoletnich dzieci obowiazywał nakaz używania pasów lub/oraz tzw. booster seats. Przypominamy, że kierowca i pasażer musi mieć pasy zapięte na przednim siedzeniu. Za nieprzestrzeganie tego prawa mandaty bedą wynosić od $50 do $100. 

Przestroga dla posiadaczy mandatow.  
Wladze miasta Chicago przedstawily plan uzytku blokady kol (denver boot) na samochodach posiadaczy co najmniej trzech, nieuregulownych mandatow, parkujacych na parkingu lotniska Midway. Blokada ta jest juz dlugo uzywana na ulicach miasta i od niedawna na parkingach lotniska O'Hare. To ostatnie okazalo sie byc tak owocna lokacja, ze podjeto decyzje na rozszerzenie uzywania takich blokad na terenie parkingu drugiego naszego lotniska.

Informacje opublikowane sa na podstawie zebranych informacji i moga ulec zmianie. Prosimy wiec odwiedzic strone (po angielsku)  Secretary of State, nacisnij   tutaj.


[Poloniawchicago.com nie pośredniczy w uzyskaniu prawa jazdy.  Nalezy udac sie bezposrednio do biura Sekretarza Stanu Illinois lub polonijnych szkol nauki jazdy w Chicago. Informacje podane są w celu porad turystycznych na linii. Moga ulec  zmianie. ]

Komunikat nt.
polskiego prawa jazdy.

Kary dla kierowcow za przewinienia. w stanie IL.

Pytania i odpowiedzi nt.
 prawa jazdy w stanie IL.

Przypominamy:
Amerykańskie prawo jazdy jest w Polsce nieważne. Przed wyjazdem do Polski nalezy więc zaopatrzyć
się w prawo jazdy międzynarodowe.

Uwaga Dorosli i Uczniowie
W niedzielę 1 lipca, 2007 r. weszła w życie nowa ustawa nt. prawa jazdy w stanie Illinois.
Za brak ubezpieczenia samochodowego grozi utrata prawa jazdy i stanowej rejestracji samochodowej na trzy miesiące. Nowe przepisy pozwalają na odzyskanie prawa jazdy po wykupieniu ubezpieczenia i zapłaceniu dwóch kar pieniężnych:  $100 za odzyskanie prawa jazdy oraz $100 za odzyskanie tablic rejestracyjnych.

Inne, nowe przepisy dotyczą nieletnich kierowców – uczniów szkol licealnych.
Jeśli kierowca nie mający jeszcze 18 lat porzuci szkołę, albo zostanie oficjalnie uznany przez władze oświatowe za chronicznego wagarowicza, utraci prawo jazdy albo zezwolenie na naukę jazdy samochodem. Nieletni może odzyskać prawo jazdy lub zezwolenie na naukę jazdy autem, jeśli szkoła średnia zawiadomi Biuro Sekretarza Stanowego, że uczen powrócił na stałe do szkoły lub przestał wagarować. Celem niniejszych przepisów jest prewencja porzucania szkoły przez nastolatków i prewencja wagarowania, które z reguły prowadzi do porzucenia szkoły.